LESNÍ “ŠKOLKA” KAPIČKA

dětský lesní klub alias “školka” kapička

V září 2022 jsme v Želivci u Zruče nad Sázavou otevřeli lesní dětský klub (zařízení typu mateřské školy) pro děti ve věku 3 – 7 let. Klub vychází z pedagogického konceptu lesní pedagogiky, což představuje alternativní formu předškolního vzdělávání, které probíhá intenzivním pobytem v přírodě. Myslíme si, že pro děti předškolního věku je pobyt v přírodě v příjemné komunitě lidí nenahraditelným prostředím pro zdravý vývoj, ať už se jedná o upevnění fyzického zdraví, podpory odolnosti, ale také rozvoj osobních, sociálních a rozumových kompetencí.

Děti v lesním klubu doprovází stálí průvodci, muž a žena.

Druh vzdělávání & Pedagogika

V lesním klubu Kapička je pro nás důležitý princip komunitního vzdělávání, chceme společně s průvodci a dalšími rodinami tvořit inspirativní a bezpečné místo pro děti, které bude naplněno principem respektovat a být respektován, místo, kde dětem i dospělým bude vzájemně příjemně a místo, které bude dětem poskytovat nejlepší možnosti pro rozvoj těla i duše s respektem k individualitě osobnosti dítěte. Inspirujeme se waldorfskou a montessori pedagogikou, svobodným vzděláváním. Myslíme si, že vést děti ke svobodě a zároveň k odpovědnosti a ohleduplnosti je to správná cesta. Tvoříme místo i pro své vlastní děti, a tak se snažíme dělat, jak nejlépe umíme.

praktické informace

Klub se nachází v obci Želivec, Zruč nad Sázavou. Z Kutné Hory a Čáslavi to k nám je 30 km, z Vlašimi 23 km, z Thového Štěpánova 13 km, z Ledče nad Sázavou 18 km.

Klub je v provozu 10 měsíců v roce od vždy od září do června mimo státní svátky a vánoční a velikonoční prázdniny.

Cena: 
PO – ST, 8.00 – 16.00 ………. 4300 Kč/ měsíc / 12 měsíců
PO – PÁ, 8.00 – 16.00 ………. 5850 Kč/ měsíc / 12 měsíců
Možnost sourozenecké slevy 10 %. 

Stravné …. 80 Kč/ den (zahrnuje polévku, hlavní jídlo a odpolední svačinu).
Příspěvek do třídního fondu a fondu investic a oprav je 1000 Kč/pololetí. 

ZÁZEMÍ A VYBAVENÍ

Klub Kapička má zázemí v zateplené mongolské jurtě o průměru cca 6 m, kde je prostor pro převlékání, obědvání či poobědové klidové či odpočinkové aktivity. V jurtě jsou umístěna kamna s bezpečnostní ohrádkou a sušákem na mokré oblečení, lékárnička, hasící přístroj a další nutné vybavení. Na jurtu navazuje předjurtí s kuchyňkou a jídelnou a tzv. „spinkárna“, nevytápěný prostor vhodný pro oddělený odpočinek dětí, které jsou zvyklé po obědě spát. V zázemí klubu se dále nachází ohniště, kompostovací toalety, houpačky, dětský bunkr s blátivou kuchyňkou, pískoviště a hlínoviště.

MINI KLUBÍK PRO DĚTI 1,5 – 5 LET

Lesní dětský klub Kapička nabízí taktéž docházku do mini klubíku pro předškolkové děti od 1,5 do 5 let s maminkami. Přijďte si k nám hrát, pobýt v přírodě či se zabavit ve vytopené jurtě. Můžete u nás navázat nová přátelství a socializovat děti. Přijďte se v klidu adaptovat, pokud později zvažujete docházku do lesního klubu. 

Mini klubíku je možné se účastnit každé pondělí, úterý a středu mimo státní svátky a Vánoční prázdniny od 14.30 do 16.00 po předchozí telefonické domluvě. Cena klubíku je 400 Kč/ měsíc  pokud dítě dochází jeden den v týdnu, nebo 800 Kč / měsíc, pokud dítě dochází 2 dny v týdnu. V případě nemoci si lze docházku nahradit jiný den v měsíci. 

radek_vanecek-1024x1022-1

Radek Vaněček

PRŮVODCE V LESNÍM KLUBU

Příroda je místo, kde se cítím dobře, vnímám její krásu ve všech drobnostech a detailech. Je naší součástí a my sami jsme malou částí
ohromného světa. Raduji se z každého dne, i počasí, které je nám dopřáno. Jsem velmi rád, že máme takový svět, ve kterém můžeme spolu tvořit krásu. Že máme tu možnost volby, naplňovat své životy hodnotnými zážitky, které utváří naše vědomí. Trávit čas s dětmi, hrát si, je mi blízké. Zažívat s nimi objevené výpravy, brát je jako parťáky sobě rovné, je pro mě přirozené. Těším se na chvíle, kdy se spolu opět něco vzájemně naučíme.

V lesním klubu zajišťuji mužský prvek a nejen v ohledu fyzické aktivity. Pro děti v klubu jsem pevným a neměnným bodem, hlídám řád, pravidla a zklidňuji a uzěmňuji chod klubu.  Dětem zároveň předávám své hudební i dramatické umění.

 

 

 

340471289_175654048686387_6724111753004403726_n

Veronika Jankulová

PRŮVODCE V LESNÍM KLUBU

Jsem jedna ze tří zakladatelek spolku Kapka a Kapička a zároveň průvodce Lesního klubu Kapička. Vystudovala jsem Střední pedagogickou školu – obor předškolní a mimoškolní pedagogika. Dále jsem studovala hru na kytaru na konzervatoři v Pardubicích.

Celý svůj profesní život se věnuji práci s dětmi. Po narození vlastních dětí se ten kytarový a pedagogický svět rozrostl a začal ubírat méně mainstreamovou cestou nestátního školství. V této alternativě jsem se našla. Díky svým dětem ji žiju a cítím se v ní dobře. Svého syna jsem sama dříve vozila do lesního klubu Ratolest u Rataj nad Sázavou.

Jsem vedoucí průvodkyní lesního klubu. S dětmi se věnuji výtvarnému i hudebnímu tvoření.

Věnuji se hudebně pohybové výchově (např. tanečky s písničkou, nebo např. pohyb nohou na říkadla), dělám s dětmi zvukomalebný doprovod písní na různé řehtačky, drhla, eggshakers.

 

72351058_955014608211916_6508075888209297408_n

Daniela Kroftová

PRŮVODCE V LESNÍM KLUBU

Po deseti letech ve školství jsem ráda, že se můžu stát součástí komunity lidí, pro které jsou potřeby dítěte nad papíry a tabulky. Jsem šťastná, že se budeme s dětmi navzájem obohacovat a doufám, že i já pro ně budu přínosem, protože mi dává setrvávání v jejich přítomnosti veliký smysl.

Mám zkušenosti s předškolní montessori pedagogikou. Celý život se věnuji aktivně opernímu zpěvu, který zároveň s popovým zpěvem taktéž vyučuji. I jako průvodkyně v LK Kapička zůstávám zároveň na II.stupni v ZŠ Ledeč jako učitelka hudební výchovy.

Život beru vesele a s nadhledem. Jsem dlouholetá cvičitelka jógy, kterou předávám i dětem v rámci klubu. Dny, kdy jsem v Kapce jsou mnohém více o pohybu, jógovém i turistickém.

Dlouhodobě pracuji na svém osobním rozvoji, nabízím kineziologii či regresní terapii. Dětem mohu předávat znalost bylinek či jak pečovat o záhonky či hospodářská zvířata, která společně chodíme krmit k mému domku v Želivci. 

Lucka_O_2

Lucie Obstová

PRŮVODCE V LESNÍM KLUBU

Své dětství jsem strávila u lesního potoka na Vysočině, ve výbězích s koňmi, na březích jihočeských pískoven.

Příroda mě vždy fascinovala a vím, že stále ukrývá nespočet tajemství, které jsem ještě neobjevila.

Jsem vystudovaná zooložka přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze a hlavní mojí pracovní náplní je péče o krajinu v neziskové organizaci Beleco, z.s, kde se zaměřuji na vodní ekosystémy a na zádrž vody v krajině.

Není pak překvapující, že jsem své místo našla i v lesním klubu s názvem Kapička. Čas strávený s dětmi mě nasycuje energií. Baví mě dětská zvídavost, bezprostřednost, upřímnost, radost. Kapička je pro mě bezpečným prostorem jak pro mě, tak pro děti. Vytváříme zde hodnoty a postoje, které se nám třeba dříve ani nedostávaly. Je neskutečně osvobozující, když mi moje vlastní dcera po nějakém mém neúspěchu řekne: „Mami, nic se neděje, chyba je kámoš.“ 😊

Klid a energii nacházím v horách, lesích, zpěvu a hudbě.

Vše co dělám, chci dělat s radostí.

347242281_278260381252660_8140821173218761471_n

Stanislava Lišková

VÝUKA AJ

Vyučuji přes 25 let němčinu a angličtinu, a to jak v soukromém, tak ve státním sektoru. Mám bohaté zkušenosti se všemi věkovými kategoriemi – předškolní vzdělávání, první i druhý stupeň, střední a vysoké školy. Zároveň učím i dospělé ve firemních výukách. Souběžně tlumočím a překládám. Je tedy patrné, že výuka se prolíná celým mým životem a je to má velká vášeň. Já sama jsem celoživotním studentem a každý rok si určuji, do jaké nové dovednosti či studia se pustím. Specializuji se též na alternativní způsob výuky dětí s poruchami učení a chování a tyto zkušenosti hojně využívám i ve výuce jinde, neboť každý člověk je něčím specifický. Tato rozmanitost lidské povahy mne nesmírně inspiruje a žene vpřed poznávat nové lidi.

 

 

 

 

 

 

 

Snímek obrazovky 2024-01-09 v 8.15.34

Markéta Van Prchalová

pravidelný ZÁSKOK

Jsem manželkou Radka, mámou Artura a Vincenta. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala 3 roky jako průvodkyně v lesní školkce Na Dvorečku v Řevnicích, dále mám bohaté zkušenosti s vedením dětských skupin na letních táborech, adaptačních programech, pracovala jsem jako Au-pair v Anglii, učila děti čtvrt roku v Nepálu. Mám za sebou několik terapeutických výcviků a momentálně pracuji jako terapeutka, koučka a provázím svatebními ceremoniemi a rituály přivítání dítěte na svět.

V lesním klubu Kapička jsem se vžila pro svou flexibilitu jako trvalý a plnohodnotný záskok v případě absence jiného z průvodců. 

 

 

 

 

 

 

 

F.A.Q.

nejčastějsí dotazy

Lesní klub není zapsán v Rejstříku škol a školských zařízení (pod MŠMT) a nedostává žádné pravidelné příspěvky od státu. Provoz klubu nepodléhá žádným povinným kontrolám. Obvykle se jedná o dlouhodobý komunitní neziskový projekt, který svůj provoz šije na
míru možnostem, podmínkám a v neposlední řadě potřebám komunity a místa, kde se nachází. Každá taková organizace má etický závazek hájit čest vzdělávání v přírodě a je na rodiči, aby byl důsledným kontrolním orgánem v zájmu dětí. Pedagog je zde chápán jako autorita ve smyslu vyzrálé osobnosti, je dítěti především partnerem, pomocníkem a průvodcem na jeho cestě k poznávání, respektuje to, že každé dítě má právo být jiné.

na 16 dětí jsou přítomni vždy dva průvodci, ve školním roce 2022/2023 jsou to:

-> Radek Vaněček (aktuálně průvodce v LK v Říčanech)

-> Veronika Jankulová (kytaristka, učitelka hry na kytaru, veselá kopa)

-> Daniela Kroftová (zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby, jogínka).

V případě potřeby budou v LK další zástupci průvodců, především Kateřina Kmínková,
Michaela Hladíková a další členové komunity.

Více viz stránka “PRŮVODCI”.

-> příchod dětí (8.00 – 8.50)

-> ranní kruh (9.00)

-> výprava do lesa a dopolední svačina (9.15-11.45)

-> hygiena a oběd (12.00)

-> odpočinek (12.45 – 14.00)

-> odpolední program v zázemí klubu (14.00 – 16.00)

Děti je možné vyzvedávat po obědě mezi 12.30 – 12.45 a odpoledne od 15.00, případně podle domluvy.

Dopolední svačinu si děti nosí vlastní, oběd a odpolední svačina v režii klubu, obojí je dováženo z bistra ve Zbraslavicích. Strava dle aktuální domluvy není vegetariánská, ale snažíme se volit stravu bez cukru. 

Ve školním roce 2022/2023 činí cena za tři dny docházky 4500,- měsíčně (září – červen).
Cena nezahrnuje stravné (výše stravného bude upřesněna) a příspěvek na třídní fond ve výši 500 Kč/pololetí. Lze zažádat o slevu ve výši 10 % pokud klub/školu navštěvují současně dva či více sourozenců. O první platbu za měsíc září poprosíme v červnu/červenci téhož roku. Další platby budou vždy platné k 15. dni v měsíci předcházejícímu měsíci, za který je platba prováděna (např. za říjen do 15. září).
Oboustranná výpovědní lhůta je dva měsíce. V případě uzavření klubu např. z hygienických, technických, válečných důvodů či z důvodu přírodních katastrof probíhá platba ještě následující dva měsíce (z důvodu, aby klub nebyl ohrožen na přežití a nedošlo k okamžitému zániku klubu a jeho týmu), v této lhůtě lze však zažádat o snížení poplatku až o 50 %.
Z ceny se platí především platy průvodcům, náklady na vedení účetnictví, náklady na topení, pojištění majetku a dětí, další vzdělávání pedagogů, členství v Asociaci lesních mateřských škol, provozní náklady, materiál na tvoření, hygienické potřeby a investiční náklady.